konkursy rpoMamy przyjemność poinformować, że od 26 września do 4 października br. będzie można składać wnioski na dofinansowanie projektów w ramach Działań 10.2.2, 10.4.2 oraz 10.5 RPOWŚ. Pierwsze dwa działania umożliwią realizację projektów wsparcia aktywizacyjnego dla mieszkańców Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, obejmującego miasto Kielce i 11 gmin ościennych. Projekty obejmą m.in. szkolenia, staże, subsydiowane zatrudnienie połączone z profesjonalnym doradztwem zawodowym (Działanie 10.2.2), jak również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej (Działanie 10.4.2).

Nową ofertę dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować rozwój kwalifikacji swoich pracowników, będzie stanowić Działanie 10.5. Zainteresowane tym mikro, małe i średnie firmy będą mogły starać się o refundację wydatków na podnoszenie kwalifikacji kadr nawet  do 80 % całkowitych kosztów. Aby wsparcie mogło ruszyć, WUP dokona  wyboru tzw. Operatora, który będzie kompleksowo “obsługiwał”  wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych skorzystaniem z pomocy. W regionie powstaje Podmiotowy System Finansowania Usług Rozwojowych – platforma, na której znaleźć będzie można certyfikowane propozycje szkoleń, usług doradczych, studiów podyplomowych i innycy form podnoszenia kwalifikacji. Przedsiębiorca, który zgłosi się do Operatora, będzie mogł skorzystać z bezpłatnej usługi doradczej, a Operator  przeprowadzi go przez cały proces realizacji usługi oraz zweryfikuje potencjalne możliwości w tym zakresie. W przypadku, gdy przedsiębiorca spełni wszystkie wymogi, Operator udzieli promesy przyszłej refundacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Największe preferencje otrzymają przedsiębiorcy inwestujący w rozwój pracowników po pięćdziesiątym roku życia, pracowników o najniższych kwalifikacjach, a także firmy funkcjonujące w ramach strategicznych dla regionu obszarach działalności (m.in. branży metalowo – odlewniczej, zasobooszczędnym budownictwie, turystyce zdrowotnej i prozdrowotnej, maszynowej, motoryzacyjnej oraz wydobywczej). O tym, jak duże znaczenie mają wysoki ekompetencje pracowników, coraz częściej przekonują się przedsiębiorcy borykający się ze znalezieniem ludzi o odpowiednich kwalifikacjach. Wraz ze spadającym bezrobociem trudności te będą narastać. Nowy system ułatwia i zachęca przedsiębiorców do inwestowania w obecnych pracowników.  Dzięki niemu będą mogli oni doskonalić kompetencje, a w razie konieczności – przekwalifikować się i zdobyć nowe umiejętności potrzebne pracodawcy.

Szczegółowa dokumentacja konkursowa znajduje się w serwisie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w zakładce „Ogłoszenia i wyniki naborów” .